Propozice

14. 7. 2019 - 20. 7. 2019
Letní kondičně-badmintonové soustředění Křemže 2019, Křemže

28. 7. 2019 - 3. 8. 2019
Herní badmintonové soustředění Křemže 2019, Křemže

Výsledky Veletržního poháru 2013, Křemže

Publikováno: 21. 7. 2013  Autor: MUDr. Václav Koudelka
V sobotu 20. června sehráli badmintonisté už dvaadvacátý ročník turnaje o Veletržní pohár. Tradičního turnaje se tentokrát zúčastnilo osmnáct hráčů ze sedmi oddílů z celé republiky.
Kromě domácích hráčů se představila i kvalitní skupina hráčů z Českého Krumlova, soutěžící byli z Kladna, Prahy, Chvojkovic či Klimkovic. Ve startovním poli bylo několik reprezentantů ČR. Řada hráčů se může pochlubit tituly Mistrů ČR či předním umístěním na celostátním žebříčku. Zahráli si i představitelé mladé, nastupující generace – ať už z domácí líhně, či výborně připravené naděje z Českého Krumlova. Představili se i zástupci dříve narození. Všichni hráči předváděli v horkém dni výborné výkony a přihlížející diváci měli možnost se opět přesvědčit že „badminton je krásný“.
 
 
Specifikem turnaje je způsob sestavení přihlášených hráčů do dvojic. Provádí se losem pomocí hracích karet, který domácí pořadatelé okoukali v Dánsku – zemi mnohých Mistrů Evropy. Startovní pole bylo natolik kvalitní, že do losování bylo nasazeno hned šest hráčů místo obvyklých čtyř tak, aby ti nejlepší nemohli být nalosováni k sobě. Los určil devět párů, z toho čtyři mixy. V osmi párech pak byli zástupci místního badmintonu, jen jeden pár byl kompletně hostující. Tím, že se domácí hráči rozlosovali do různých párů, vymizela jedna z výhod domácího prostředí – vždy jeden hráč z páru znal dobře specifika domácí tělocvičny. Takže záleželo hlavně na kvalitě jednotlivých hráčů, na jejich výkonnosti a schopnost se sehrát s partnerem, se kterým se setkali na kurtu poprvé.
 
Dopoledne se hrálo ve skupinách – po čtyřech a pěti párech. Hned se potvrzovalo, že los určil několik párů, které usilovaly o vítězství či druhé místo ve skupině – a o postup do odpoledních zápasů o konečné umístění. Dvojice, které skončily ve skupinách na třetím až pátém místě, pak hrály o páté až deváté místo v konečném pořadí.
 
Na devátém místě skončila dvojice Homolka (Kladno), Novotný (Praha), která jediná si musela zvykat na prostředí tělocvičny. O konečnou sedmou příčku se utkali ti nejmladší, které při hře dirigoval zkušený Michal Koudelka (Křemže). A protože prokázal velký cit pro hru a mladíčci již vládnou velkým badmintonovým uměním, patřil tento zápas k těm velmi pohledným a publikem velmi oceňovaným. Zvítězili a sedmou příčku vybojovali Michal Koudelka (Křemže) a mladičký Tomáš Švejda (ČK). Na osmé příčce se umístili domácí Zuzana Matoušková a Krumlovák Nicola Siviglia. O konečné páté místo naopak bojovali hráči již hodně zkušení – lépe se dařilo dvojici Petr Beran (Křemže) a B. Beneš (Chvojkovice), kteří na šesté místo odsunuli pár Rokůsková (Kladno), Jan Bednář sen. (Křemže).
 
Nejdramatičtější souboj se odehrál o třetí příčku. Zkušení Jan Bednář ml. a  M. Šebesta (oba Křemže) marně ve třech setech usilovali o vítězství a skončili čtvrtí. Bronzovou příčku přenechali smíšené dvojici, kde prim hrála juniorská reprezentantka ČR Lucie Černá (ČK), kterou dobře doplňoval domácí Jiří Holeček.
 
 
Finále pak bylo skutečným vyvrcholením turnaje. Na jedné straně sítě byl juniorský reprezentant s bohatými mezinárodními zkušenostmi Jaromír Janáček z Českého Krumlova spolu s domácím zkušeným Vladimírem Sklářem. Proti nim stála reprezentantka ČR Kateřina Tomalová z Klimkovic a s ní další zkušený hráč domácího oddílu Petr Pirtyák. Prvně jmenovaní byli mírnými favority, ale letité zkušenosti svědčí o tom, že v Křemži skutečně nemívají favoriti na růžích ustláno. Souboj o prvenství byl vyrovnaný, plný badmintonových lahůdek, soupeři si nedali žádný míč zadarmo. Oba reprezentanti byli výkonnostně vyrovnaní. Oba domácí hráči se vypjali k nejlepším výkonům roku. Záleželo na technice, taktice i bojovnosti – v tom se páry vyrovnaly. A tak rozhodovalo štěstí. Po setech 21:19 a 22:20 zvítězil, trochu překvapivě, mix Pirtyák - Tomalová.
 
 
Vítězné poháry tak putují do Křemže i do Klimkovic. I ostatní soutěžící byli odměněni často hodnotnými cenami. Důležitější však byl dobrý pocit z příjemně stráveného dne.
 
MUDr. Václav Koudelka  

Partneři

Český badmintonový svaz

Unipex CZ s.r.o.

Jihočeský kraj

Centrum sportovních cen

Další odkazy

Mapa webu

RSS kanál